GAMING EKİPMANLARGünlük hayatta kullandığımız klavye ve fareler oyun için yeterli donanıma sahip olmayabiliyor. İşte bu noktada “ gaming ” başlığı altında üretilmiş, oyuncu ekipmanları öne çıkıyor. Günümüzde klavye, fare, kulaklık, monitörden tutun oyuncu koltuğuna kadar bir çok alanda gaming ürünler üretiliyor. Peki bunların oyunlara faydası nedir?

Farelerden örnek vermek gerekirse kişisel kullanımda kullanılan kablosuz, düşük algılama kabiliyetine sahip farelerin aksine, FPS oyunlarında daha yüksek sensör kapasitesine sahip, el ergonomisine uygun ve mouse pad üzerinde rahat bir şekilde kayabilen fareler tercih ediliyor. Bunun sebebi FPS tarzı oyunlarda, her milisaniyenin ayrı bir öneme sahip olması. 3389-3370 gibi gelişmiş sensörler, yaptığınız her müdahaleyi oyuna bire bir yansıtmak için üretiliyor. Verdiğiniz tepkileri, refleksleri oyunlarda maksimum doğruluğa çıkarmak için bu tip “gaming” ürünler mantıklı bir tercih.

Sadece fare değil klavye, monitör, koltuk, mouse pad diye uzayıp gidiyor bu liste. Mouse kadar önemli olan başka bir donanım da monitör. Monitör kullanıcıları birden fazla başlığa ayrılıyor. Genelde FPS tarzında oyunlar oynayan kişilerin önceliği yüksek hertz ve tepkime süresi iken. MMORPG türünde oyun oynayan kişilerin tercihi, yüksek ekran boyutu(inch) oluyor. Bunun sebebi ise gayet açık. FPS oyuncuları için gerekli olan akıcılık, input lag(düşük gecikme) ve düşük tepkime sürelerini genelde TN panel adı altında geçen “gaming” monitörleri kapsıyor. Bu başlıkta monitör üreten; BenQ, Asus, Dell gibi markalar FPS oyuncularının en çok tercih ettiği markalara arasında yer alıyor.

Klavyeler de oyuncular için önemli ekipmanlardan. Klavyelerde diğer donanımların aksine birden fazla seçenek yer alıyor. Bunlara örnek olarak; switch(tuş) tipi, tuş sayısı gibi başlıklar bulunuyor. Klavyeler, fareler gibi el yapısına vs. kavramlardan değil de tamamiyle kişi tercihine göre değişiyor. Örneğin, birisi Blue Switch bir klavye kullanırken, tuşların daha az ses çıkarmasını isteyen birisi Red Switch kullanabiliyor. Veya birisi 61 tuşlu klavye kullanmayı tercih ederken başka birisi 105 tuşlu bir klavye kullanmayı tercih edebiliyor. Klavyelerde en önemli başlık ise genelde switch tipi olarak geçiyor. Örneğin, Blue Switch klavyeler Brown Switch’e göre daha sesli çalışırken, Red Switch klavyeler Blue Switch klavyelere göre daha tok ses verebiliyor. Tabii bu sadece klavyenin görünen kısmı. Klavyeleri bir buz dağı olarak düşünebiliriz. Modlanabilir klavyeler üretilmeye başlandığından beri kişiler kendi klavyelerini tasarlayabiliyorlar. Bu yüzden klavyeler gerçekten çok geniş bir konu. Diğer donanımlarda da olduğu gibi klavyeler de kişisel tercihlere göre şekilleniyor…

Mouse Pad konusuna gelecek olursak, mouse padler günlük kullanıcılarda veya ofislerde küçük boyutlarda tercih edilirken. Gaming için üretilmiş mouse padler daha geniş, hızlı ve yavaş gibi farklı yüzeylerde bulunabiliyor. Kişiye bağlı alışkanlıklar doğrultusunda hızlı veya yavaş gibi tercihler değişebiliyor. Örneğin düşük hassasiyette oynayan insanlar genelde speed(hızlı) mouse padler kullanırken, yüksek hassasiyette oynayan insanlar control(kontrol) mouse padleri tercih edebiliyor. Fakat bu durum her zaman böyle olmayabiliyor, verdiğimiz örnek aksine yüksek hassasiyet oyuncusu speed mouse pad kullanabiliyor. Bu durumda da neye alıştıysak onu kullanmamız öneriliyor. Mouse padlerde önemli olan başlık, yapısının ve kalitesinin önemi. Mouse pad fiyatları bu iki başlık arasında farklılaşıyor. Bu konuda da ülkemizde bulunan başarılı isimlerden; Zowie, Razer, Logitech gibi markalar tercih ediliyor.

Bahsettiğimiz şeyleri özetlemek gerekirse insanlar, oynadıkları oyunları kendilerine göre rahat hissederek oynamak için gaming ürünleri tercih ediyor. Her insanın tercihi farklı olduğu için farklı tip ürünler üretiliyor. Bu yüzden çoğu ürün tercih edilirken, kişinin öz değerlendirme yapması öneriliyor.

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör